Vrste Tartufa
U svetskim vrsta gljiva trenutno klasifikovanih kao Tartuf su više od 60 godina, ali samo 9 se smatraju jestivim, a sa ovih 6 se najčešće trguje:
- Beli tartuf ili Magnatum Piko
- Crni tartuf
- Letnji tartuf ili crni tartuf
- Bianchetto
- Crni zimski tartuf
- Glatki crni tartuf
Beli tartuf ili Magnatum Piko
Beli tartuf (Tuber Magnatum Piko) smatra se tartuf par ekselans, jer je suštinskog komercijalnog značaja. S obzirom da raste u izobilju u Pijemont regiji, naziva se i Tartuf od Albe ili Piedmont tartufa. On je okruglog izgleda, sa brojnim rupama na spoljnom zidu (kori) koje ga čine neravromernim. Spoljna površina je glatka i malo "baršunasta. Boja varira od bledo krem do oker. Unutrašnjost je bele ili sivkasto-žute sa malim belom zrnima. Njegov miris ga čini jedinstvenim, jer je prijatno aromatičan. Beli tartuf obično živi u simbiozi sa lipom, hrastom, vrbom i topolom. Pored potrebe za posebnim zemiljištem i povoljnim klimatskim uslova; posebno je da zemljište treba da bude mekano i vlažano tokom većeg dela godine, bogato kalcijumom i mora postojati dobra cirkulacija vazduha. Žetva belog tartufa je obično od septembra do decembra.
Crni tartuf
Crni tartuf (Tuber melanosporum Vitt), takođe poznat kao tartuf Norcia, Spoleto ili lažni Perigord, ima prilično glatke i zaobljene kvržice. Površina je u crno braon nijansama, boje rđe pretpostavlja rub, dok meso je jasno. Njegova aroma je veoma intenzivna i aromatična. Često raste u brdskim i planinskim područjima u simbiozi sa hrastom, hrastom lužnjakom i lešnicima. Na komercijalnom nivou, to se smatra najvredniji posle belog tartufa. Obično raste u u delovima na kojima je vegetacija oskudna, a vegetacija je veoma retka trava pod drvetom zbog delovanja micelije. Period sakupljanja je obično od decembra do marta.
Letnji tartuf ili Scorzone
Letnji tartuf ili Scorzone (Tuber aestivum Vitt), je veoma sličan crnom tartufu, a ponekad može biti veoma veliki. Eksterijer je crno braon boje i ima intenzivan miris. On raste kako u peščanim i glinenim zemljištima, oko tvrdog drveta. Period sakupljanja je u periodu između maja i decembra.
Tartuf Bianketo
Tartuf Bianchetto (Tuber Borchii Vitt), po tradiciji, je veoma tražen tartuf u oblasti Romagna, Marche i Toskana, ali ima tržišnu vrednost manju od belog tartufa. To može biti zbunjen sa tartufa magnatum, jer potiče sa istim karakteristikama: neregularnim, glatkih ivica, ali kada je sazreva ona postaje tamnija. Kora potamni sa godinama. U osnovi karakteristika koja ga razlikuje od belog tartufa je miris, jer, ako početak je meka i prijatna, u drugi put postaje jači sa mirisom poput belog luka. Raste u listopadnim i četinarskim šumama u krečnjačkim zemljištima. Period sakupljanja traje od januara do marta.
Crni zimski tartuf
Black Vinter tartuf (Tuber brumale Vitt) se često meša sa crnim tartufima jer deli isto stanište i živi u simbiozi sa istom vrstom biljaka. Ima površinu od crne i smeđe blago bradavičaste. Kora je tamna sa pramenovima bele. Njena komercijalna vrednost od crnog tartufa je duplo niža. Miris muskatnog oraščića i obično raste u listopadnim drvećem.
Glatki crni tartuf
Glatki crni tartuf (Tuber macrosporum Vitt), mada ne baš komercijalizovan i malo poznat, ali je veoma cenjen. Njegova površina je glatka i ima male bradavice. Ona raste u simbiozi sa lipom, hrastom, topolo i lešnikom.